V Nepolisech otevřeli novou stáj

21. 9. 2023

Společnost ZEM, a.s., která spadá do subholdingu ZZN Polabí, otevřela v Nepolisech novou stáj. Celková výše investice, včetně již zprovozněné robotické dojírny, dosáhla 100 mil. Kč.

Nová stáj v Nepolisech pro 500 dojnic se se slavnostně otevřela ve čtvrtek 7. září, za přítomnosti Josefa Mráze, místopředsedy představenstva AGROFERT, a.s., Václava Matouška, ředitele ZEM, a.s., Milana Škvora, ředitele divize Prvovýroba AGROFERT, a.s. a Bohuslava Belady, ředitele FARMTEC, a.s.

Nová stáj byla vystavěna ve spolupráci s experty na investice do zemědělství ze společnosti Farmtec. Projekt v Nepolisech je součástí schválené modernizace našich zemědělských podniků, kde jsou ve stájích vedle požadavků na pohodlí krav a zásad welfare, uplatněné prvky automatizace a robotiky. Vznikají tak zajímavá řešení farem, která jsou technologicky na nejvyšší světové úrovni.

Stáj v Nepolisech je vybavena tzv. hybridní ventilací, která spolu se zateplenou střechou pomáhá i v nejteplejších dnech roku udržet klima uvnitř stáje na komfortní úrovni a zajišťuje efektivní ochlazení zvířat zvýšenou výměnou vzduchu a příčným prouděním vzduchu ve stáji. Krávy mají totiž rády chladno, ideální teplota pro ně je -5 až + 15 °C, vyšší teploty jim způsobují tepelný stres.

Robotická kruhová dojírna GEA s kapacitou 28 míst již v Nepolisech funguje. Jedno otočení kruhu trvá osm minut, vlastní dojení od nasazení stroje necelých pět minut. Při průchodnosti zhruba 130 krav za hodinu se celé stádo podojí do čtyř hodin. Odpadá tak veškerá těžká manuální práce. Obsluhu zařízení zvládne jeden člověk. 

Všechny krávy mají čipy kvůli identifikaci. Robotická ramena v jednotlivých boxech se vždy vysunou, identifikují dojnice a najdou si struky a očistí je. Pak odstříknou mléko a zanalyzují jeho kvalitu. Podtlak na úrovni 40,7 kPa slibuje šetrné dojení, které minimalizuje riziko poškození struků.

ZEM, a.s. - Stáj Nepolisy

DALŠÍ ZPRÁVY