Stanovisko koncernu AGROFERT k problematice dotací

18. 12. 2018

Odmítáme se zapojovat do politických hrátek zasahujících do evropského i českého právního systému

Odmítáme hysterii některých českých médií, která se roztočila kolem jednání a usnesení Evropského parlamentu, resp. ještě dříve kolem uniklé zprávy Evropské právní služby. Jasně chceme říct, že AGROFERT není, nebyl a nikdy nebude závislý na dotacích. Tuto dezinformaci se snaží někteří politici a jejich spřátelená média udržovat od doby vstupu našeho bývalého akcionáře do politiky. Není to pravda! AGROFERT v České republice zaměstnává na 25 tisíc zaměstnanců ve stovkách provozů. Působíme v zemědělství, lesnictví, potravinářství, dopravě, médiích a chemii. To je zdroj úspěchu AGROFERTu. Ne dotace. V 25leté historii AGROFERTu jsme zachránili řadu tradičních českých firem, například Olmu, Kostelecké uzeniny a další. Bez práce našich zaměstnanců by dávno tyto firmy byly buď v rukou zahraničního kapitálu, nebo by už neexistovaly.

 

Na rozdíl od jiných firem AGROFERT neposílá své zisky nikam do zahraničí, do Německa, do Francie nebo do Nizozemska. Zisk zůstává v České republice a je zde pravidelně reinvestován. Za posledních 10 let jsme investovali 100 miliard korun. Investiční dotace z toho činily jen 4 %. Poměřujeme tedy 100 miliard korun z vlastních zdrojů z AGROFERTu proti 4 miliardám na investičních dotacích. Pokud někdo mluví o daňových úlevách, tak také musí objektivně dodat, že je lze čerpat jedině tehdy, když investor vloží do podnikání vlastní peníze a zároveň pokud se jeho záměru daří podle plánu. Jinak žádnou úlevu nezíská. Dotace navíc nejsou pro firmu ziskem, ale jen uhrazením části investovaných nákladů.

 

Odmítáme se proto zapojovat do politických hrátek, které zasahují do evropského i českého právního systému. Bývalý akcionář AGROFERTu, pan Andrej Babiš, učinil dle zákona „lex Babiš“ vše, co měl. Zákon mimochodem připravila jeho politická konkurence, která ho nyní sama kritizuje a které nyní tento zákon nestačí. Proto také vyvolala hlasování Evropského parlamentu. Dotace čerpáme přesně podle zákona a podmínek, které splňujeme, a na základě uzavřených smluv. Stále trváme na tom, že na naší straně je vše podle českého i evropského práva. Potvrzují to i naše právní analýzy. Pan Andrej Babiš učinil vše, co po něm český právní systém vyžadoval. Svěřenské fondy neřídí ani neovládá. Nevidíme jakýkoli právní důvod, proč bychom měli zastavit čerpání dotací či dokonce dotace vracet. Zatím nás nikdo z příslušných úřadů ani nekontaktoval. Pokud by k zastavení čerpání dotací přeci jen došlo, pro Agrofert to nebude znamenat nepřekonatelnou ztrátu. Reálně bychom pouze museli pozastavit plánované investice.   

 

Na rozdíl od některých politiků a médií ctíme právní stát. Jsme připraveni k dialogu s příslušnými úřady. Věříme, že se celá situace vyjasní a vyřeší. Nic neporušujeme, žádné dotace nevracíme a naše podnikání pokračuje tak jako v minulosti. Koncern AGROFERT je dlouhodobě v hledáčku médií, veřejnosti, politiků a zejména státní správy. Podléháme neustálým kontrolám. Pokud má někdo zájem na dalších, budiž. My jsme na ně připraveni. Podnikáme totiž podle pravidel.

 

 

Za AGROFERT, a. s., výkonný ředitel Ing. Josef Mráz