Společnost ZEAS Puclice vybudovala moderní kravín

9. 2. 2017

V západních Čechách mezi obcemi Bukovec a Čečovice vyrostl nový kravín zemědělské společnosti ZEAS Puclice. Celková investice se vyšplhala na 120 milionů korun.
„Jde o snad o nejmodernější typ kravína, jaký v současné době existuje," uvedl Jan Ryneš, ředitel této společnosti. Dvě nové haly odpovídají současným požadavkům na chov zvířat, zejména na zajištění jejich welfare, tj. životního pohodlí.
Stavba kravína byla zahájena roku 2014. Nejprve byly vystavěny jímky, ve druhé etapě došlo na výstavbu kruhové dojírny, kterou dodala společnost Farmtec. Třetí etapou byla výstavba stájí. Obě haly o délce 134 metrů disponují kapacitou 768 krav.
Stáje jsou vybaveny dvěma řadami ventilátorů, které zajistí dostatečné proudění vzduchu zejména během letního horkého počasí. Stáje jsou unikátní v tom, že jsou stěny tvořeny speciálními svinovacími sítěmi. Ty lze v létě vytáhnout, čímž se vytvoří otevřená stáj. Samozřejmostí jsou široké chodby, podlahy s protiskluzovou úpravou a tak podobně. Na ustájené krávy čeká také prostornější box a pohodlné lůžko. Celý kravín tak přinese snadnější práci zaměstnancům ZEAS Puclice a vyšší komfort kravám.
„Dobytek bude žít v lepších podmínkách, takže očekáváme i výrazné zvýšení užitkovosti," doplňuje ředitel Ryneš. Mléko se bude získávat v moderní centrální dojírně. Zde se nejprve naučí pohybovat prvních 20 kusů mléčných krav. Ty pak dále ukážou cestu dalším kusům, které zde budou ustájeny.
„Zvedne se nám i efektivita a produktivita práce – stejný počet krav nyní obslouží méně lidí, což se vyplatí, protože sehnat pracovníka do zemědělství je dnes velký problém," upozorňuje Václav Bláha, vedoucí živočišné výroby. „Nový kravín je ohromný krok kupředu. Krávy mají užitkovost až přes deset tisíc litrů mléka za rok, ale když po nich takovou užitkovost chcete, musíte jim vytvořit odpovídající podmínky," dodal.