Sdělení zaměstnancům koncernu AGROFERT

23. 8. 2017

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

v posledních dnech se události kolem Farmy Čapí hnízdo staly jedním z hlavních témat mediálního zájmu, a tak pravděpodobně neunikly ani Vaší pozornosti. Média často podsouvají veřejnosti mnoho svých spekulací a jednostranných závěrů, které jsou namířeny proti našemu někdejšímu akcionáři, jeho rodině a proti některým našim bývalým i současným zaměstnancům.  

Rádi bychom Vás tímto dopisem ujistili, že si nejsme vědomi jakéhokoliv pochybení či prohřešku proti zákonům České republiky. Mediální tahanice kolem Farmy Čapí hnízdo trvají již dva roky a je zřejmé, kdo na nich má hlavní zájem a kdo je vyvolává. Bezmála 10 let starý projekt Farmy Čapí hnízdo v minulosti prošel řadou auditů, byl mnohokrát kontrolován ze strany státní správy, a nikdy nebylo shledáno žádné závažné pochybení. Celá pseudokauza budí dojem, že je vyvolána s jasným politickým cílem a její načasování do těchto dnů jistě není věcí náhody.

Farma Čapí hnízdo slouží široké veřejnosti a za dobu své existence se stala významným turistickým cílem ve Středočeském kraji. Areál včetně tamního Ekocentra ročně navštíví přes 40 tisíc návštěvníků, z toho většinu tvoří děti v rámci školních výletů. Do povědomí lidí se farma zapsala především díky rodinnému a leteckému dni, který každoročně v červnu navštíví přibližně pět tisíc osob. Čapí hnízdo je rovněž vyhledávaným hotelovým a konferenčním místem. Vedle tolik zmiňované dotace (jejíž výše činila 49 997 443,- Kč) bylo do objektu investováno 934 904 474,- Kč ze soukromých prostředků. Farma dosud odvedla do veřejných rozpočtů  na zdravotním a sociálním pojištění placeném zaměstnavatelem za zaměstnance a na dani ze závislé činnosti přes 56 mil. korun. Farma nepochybně patří k významným zaměstnavatelům v regionu. K dnešnímu dni zde našlo práci více než 60 místních lidí. Pro řadu lokálních firem je Čapí hnízdo také nezanedbatelným obchodním partnerem a plní tak roli nepřímého zaměstnavatele.  

Trváme i nadále na tom, že v obou koncernech, jak AGROFERT, tak i SynBiol, kam Farma Čapí hnízdo patří, jsme vždy podnikali a podnikáme v souladu se zákony České republiky. Na tom se nic nemění.

Za svým bývalým akcionářem a jeho rodinou, za současnými či bývalými zaměstnanci a kolegy, kteří jsou nebo mohou být vláčeni médii, plně stojíme a vyjadřujeme jim podporu.

 

S pozdravem,

Ing. Zbyněk Průša, předseda představenstva AGROFERT

Ing. Josef Mráz, místopředseda představenstva AGROFERT