Reakce na komentář Bohumila Pečinky v Reflexu

4. 8. 2022

Redaktor Bohumil Pečinka v komentáři „Patnáctiprocentní plynová solidarita“ týdeníku Reflex uvádí, že: “… Navíc české a německé chemičky z holdingu Agrofert Andreje Babiše spotřebují 25 procent celkové spotřeby Česka. To je stejné množství jako spotřeba všech českých domácností. Babiš jako ministr financí a později premiér kvůli zájmům svých firem vsadil na levný ruský plyn, neprodloužil smlouvy na norský plyn a alternativní dodávky z polského Svinoústí…“

Vyjádření představenstva koncernu AGROFERT:

Srovnání objemu zemního plynu, který spotřebuje koncern AGROFERT, se spotřebou českých domácností je zcela zavádějící, protože většinu plynu spotřebovává AGROFERT v zahraničí. Většinu plynu tedy nekupuje a ani nespotřebovává v České republice, kde ani nepatří mezi významné spotřebitele plynu. V zahraničních továrnách spotřebováváme plyn především na výrobu hnojiv, bez kterých by evropští zemědělci, vč. českých, nedokázali dodat potřebné množství potravin na trh. Koncern Agrofert prodává své produkty, při jejichž výrobě používá zemní plyn, do celé EU. Spotřeba plynu skupiny AGROFERT se na spotřebě plynu v EU podílí cca 0,5 %.

Není pravda, že koncern AGROFERT je závislý na plynu z Ruska. Aktuálně máme od našich dodavatelů potvrzeno, že více než 70 % spotřeby plynu koncernu AGROFERT je pokryto z jiných zdrojů než z Ruska. Plyn je pro nás strategická surovina, ale z jeho využití a zpracování pro nás není podstatné, odkud pochází, a ani to nemůžeme ovlivnit. Naše chemické podniky jsou schopné zpracovávat jakýkoli plyn, vč. biometanu, což se i děje. Máme stanovené pouze základní požadavky na kvalitu plynu, který naše továrny zpracovávají. Tyto požadavky splňuje norský plyn, alžírský plyn, LNG z různých zdrojů atd. Stejně jako všechny domácnosti a podniky v EU nakupujeme plyn od distributorů v jednotlivých zemích, kde působíme.