Reakce na článek seznamzpravy.cz „Data ukazují, jak důležité jsou pro Agrofert dotace“

17. 8. 2022

Vedení koncernu AGROFERT sděluje ke článku serveru seznamzpravy.cz „Data ukazují, jak důležité jsou pro Agrofert dotace“ následující:

Interpretace faktů ve článku je zavádějící. Není přesné a možné vedle sebe postavit pouze hodnoty zaplacené daně z příjmu a získaných dotací. Takový přístup zcela opomíjí také další daně, které společnosti koncernu odvádějí včetně pojištění, a to nejen za firmu, ale i za zaměstnance. Podíl dotací na odvodech a daních, které jsme zaplatili za posledních deset let, činil 30 %.

Ano, je pravdou, že za posledních deset let získáváme vyšší částku na dotacích. Tento trend je ovšem primárně způsoben tím, že se koncern rozrůstá o další společnosti, a tím pádem přirozeně roste objem získaných dotací. Pro představu; v roce 2010 jsme obdělávali cca 30 tisíc hektarů, přitom v roce 2021 už to bylo více než 110 tisíc hektarů! Pro nezemědělské čtenáře přidáváme poznámku, že 85 % dotací v zemědělství jsou vypláceny pouze na základě počtu hektarů obdělávané půdy nebo na kus chovaného zvířete.

Čtenáři tak mohou získat dojem, že koncern AGROFERT podniká kvůli dotacím. Článek např. neobsahuje kruciální skutečnost, že se dotace podílí na tržbách koncernu AGROFERT pouze 1 %! Nehledě na to, že ač jsme největší zemědělskou společností v tuzemsku, čerpáme pouze 3,6 % dotací určených pro celé české zemědělství. AGROFERT také čerpá o 26 % méně zemědělských dotací k tržbám, než je průměr v ČR.