Proč je živočišná výroba pro Česko důležitá a jak se podílí na jejím udržení Farmtec – lídr v oblasti stájových technologií? Odpověď přináší ředitel zmíněné společnosti Bohumil Belada.
Jaké je poslání a vize Farmtecu?
Naším posláním i vizí je udržet živočišnou výrobu v České republice a ve společnostech koncernu AGROFERT tím, že vymýšlíme a realizujeme investice, které podnikům pomáhají zlepšit rentabilitu, a to i v tak těžké době, ve které se momentálně živočišná výroba nachází.
Co je zárukou pro to, aby se vám to dařilo?
Šikovní lidé. Farmtec je firma vědomostní. Pracuje tu velké procento velmi vzdělaných chytrých lidí, kteří vymýšlí nové věci. Společnost má 250 zaměstnanců, z toho 80 projektantů. Jsou to vysokoškoláci s autorizací, kteří projektují farmy. Mimo to u nás pracuje spousta skvělých technologů a odborníků na zemědělství.
Má podle vás Farmtec v souvislosti s udržením živočišné výroby v Česku celospolečenský přínos?
Díky zrealizovaným investicím v zemědělských podnicích má firma částečnou zásluhu na tom, že se v Česku daří živočišnou výrobu udržet. Z inovativního přístupu totiž netěží jen Farmtec jakožto výrobce a dodavatel výjimečných technologií. Díky tomu, že se zemědělské podniky inovacím otevřou, jejich podnikání je následně daleko rentabilnější, což má v konečném výsledku pozitivní vliv i na Českou republiku jako takovou.
Můžete být konkrétní?
Vzhledem k tomu, že se živočišnou výrobu podařilo udržet, povedlo se také podpořit zaměstnanost na venkově. Zemědělský podnik, který má rostlinnou výrobu, zaměstnává na 2000 hektarů zhruba 20 lidí. Podnik, který se vedle rostlinné výroby věnuje i té živočišné, na tu samou plochu zaměstná zhruba 100 lidí.
Jaké další pozitivní dopady s sebou živočišná výroba nese?
Vedle pozitivních dopadů na zaměstnanost má dobrý vliv taky na životní prostředí. Pokud je totiž podnik orientovaný pouze na rostlinnou výrobu, pěstuje relativně úzký okruh plodin. Obilí, řepku… Zkrátka to, co je pro něj výhodné. V momentě, kdy zemědělský podnik do svých aktivit zařadí i výrobu živočišnou, musí kromě „výhodných“ plodin pěstovat i plodiny krmné. Najednou se na polích tedy objeví hrách, jetel, vojtěška. Tyto krmné plodiny jsou navíc zároveň také plodinami zlepšujícími. Jejich pěstování a následné pravidelné střídání v osevním postupu půdě velmi prospívá.
Kromě toho, co jste uvedl, si zemědělci živočišnou výrobu často pochvalují v souvislosti s tématem boje proti suchu…
A to je další důvod, proč je živočišná výroba pro Česko klíčová – boj se suchem nelze opomíjet. Půda často ztrácí svou významnou dovednost – zadržovat vodu. Přítomnost živočišné výroby ji však tuto schopnost navrací. Organická hmota v podobě hnoje a kejdy, která je do půdy navracena, se chová trochu jako houba – dokáže vodu dlouhodobě zadržet a postupně ji uvolňovat v suchém období.
Jak vnímáte, že se také do určité míry nepřímo podílíte na potravinové soběstačnosti Česka?
Těší mě to. Hodně lidí neustále hovoří o potravinové soběstačnosti ČR v základních potravinách, jako je maso, mléko nebo zelenina. Česká republika se potravinovou soběstačnost snaží dlouhodobě zvyšovat, k čemuž mimo jiné pomáhá právě technologický pokrok. Tím pádem i Farmtec. Nicméně, není to jen o soběstačnosti potravinové. Ve Farmtecu si dobře uvědomujeme, jak významná je pro naši zemi také soběstačnost v technologiích. Nemělo by se na ni zapomínat…
Na jaký výrobek jste nevíce pyšní?
Největším klenotem z dílny společnosti Farmtec jsou dojírny. Firma je vyvíjela několik let a následně je začala také vyrábět jako jediná v České republice. Nejedná se však pouze o dojírny jako takové, ale taktéž o elektronickou nadstavbu, která je jejich nedílnou součástí.
Jaké další výrobky pomáhají zemědělcům usnadnit život?
Bezobslužné stáje s technologiemi Farmtec. Firma do nich dokáže zabudovat automatické systémy řízení, které řídí všechny možné prvky – světla, ventilátory, plachty, vrata či lopaty na kejdu. Byly vyvinuty hned v několika různých provedeních. Vše je řízeno přes počítač či přes mobil. Zbytečná práce odpadá. Kromě toho společnost vyvinula software Farmsoft. Ten dokáže kompletně řídit stáda krav. Používá ho zhruba třetina krav v České republice.
Zabýváte se i hardwarovými věcmi?
Ano, jako příklad lze uvést naše vitalimetry – speciální obojky pro krávy, které sledují jejich pohybovou aktivitu. Díky monitorování pohybu lze určit, jaký je aktuální zdravotní stav každé krávy. Porovnává se pohybová aktivita zvířete každou hodinu k nějakému jejímu průměru, a to vlastní pohyb, žraní a přežvykování. Pokud kráva má aktivity méně, poukazuje to na zdravotní problém. Naopak – pokud vykazuje větší aktivitu, reflektuje to říji.
Proč je podle vás důležité jít v živočišné výrobě novým technologiím naproti?
Investice a technologie v živočišné výrobě musí reflektovat neustále se zvyšující tělesný rámec zvířat, který se zvětšuje se zvyšující se užitkovostí. V roce 1990 nadojila průměrná kráva v ČR 2000 litrů mléka za rok. V současné době je to v průměru v ČR 9000 litrů mléka a podniky v koncernu AGROFERT mají užitkovost kolem 12 000 litrů mléka za rok. To je 6x více, než tomu bylo v devadesátých letech. Taková kráva je nejen větší, ale potřebuje i více prostoru a více čerstvého vzduchu.
Jak velkou míru motivace pro vás představují požadavky ochránců zvířat a občanských hnutí?
Pokud jsou tyto požadavky adekvátní, je třeba na ně reagovat. Zákaz některých omezení pro zvířata upravuje taktéž přímo zákon a úkolem Farmtecu je neideální systémy nahradit funkčním řešením bez těchto omezení. Například zákaz klecí v porodním kotci pro prasnice Farmtec vyřešil vývojem důmyslného volného kotce pro prasnici se selaty.