Mitoxantron zázrak ze Synthesie proti rakovině

11. 1. 2022

Synthesia nevyrábí jen velkotonážní chemii, ale i produkty, které pomáhají lidskému zdraví. Výroba substancí pro farmaceutické účely zde má již více než šedesátiletou tradici. Mitoxantron vyrábí Synthesia jako jedna z mála firem na světě. Jeho výroba probíhá v malé laboratoři s extrémními nároky na čistotu. A nyní se připravuje tento zajímavý krystalický produkt modré barvy ve zcela nové aparatuře, za kterou stojí technoložka Ing. Ludmila Zelinková.

Mitoxantron je účinná farmaceutická substance, která má antivirové, antibakteriální a cytostatické účinky. A právě cytostatické účinky ji předurčují pro léčbu rakoviny, zejména prsu a nově i prostaty. Zároveň se využívá k výrobě léků pro pokročilejší stádium roztroušené sklerózy a některé formy leukémie. Vývoj této látky probíhal ve Výzkumném ústavu organických syntéz v Rybitví již v 80. letech minulého století a v Synthesii se vyrábí přibližně od roku 1997. Přestože se trh s cytostatiky v poslední době orientuje na modernější typ účinných látek, mitoxantron je díky stále dobrým a stabilním vlastnostem i dnes atraktivní a vyhledávaný produkt.

Mitoxantron Synthesie

Od barviva do kuličkových per k lékům proti rakovině

Ve VUOS (Výzkumný ústav organických syntéz v Rybitví) se výzkumníci dlouhodobě zabývali vývojem barviv pro tehdy ještě VCHZ Synthesia. A jednou z důležitých látek pro výrobu barviv byl i anthrachinon. Když si v roce 1980 v odborné literatuře všimli zmínky o cytostatickém působení modrého barviva vyvíjeného pro inkoust do kuličkových per, napadlo je zkusit vyrobit anthrachinon syntetickou cestou z dostupných barvářských surovin. Přírodní látky s anthrachinonovou strukturou se sice využívaly pro svoji protirakovinnou účinnost, ale vyznačovaly se vysokou toxicitou, zejména pro srdce. Významný byl i další faktor – vyvíjená látka mohla nahradit v té době prakticky nedostupné a tolik potřebné léky proti rakovině ze zahraničí. Autorkou myšlenky byla Ing. Libuše Havlíčková, CSc., která spolu s Ing. Aloisem Koloničným byla i autorem technologie výroby. Výzkumný tým dokázal během pár let vybudovat speciální laboratoř splňující mezinárodní pravidla výroby farmaceutických látek a v roce 1988 proběhly úspěšně klinické zkoušky na devíti odborných pracovištích napříč celým Československem.

Výrobní laboratoř komplet v novém

Hlavním důvodem celkové výměny skleněné aparatury byl stále častější problém sehnat k původnímu zařízení náhradní díly, protože téměř všechny byly vyrobeny a upraveny na zakázku. Nová aparatura umožní do budoucna plnit kvalitativní požadavky zákazníků a přísné legislativní nároky, které jsou na farmaceutické výrobny kladeny. Použité spojovací materiály, provedení spojů, měřidla nebo nové rozvody medií, míchadla v reakčních nádobách, všechno odpovídá současným technickým možnostem. Co však zůstalo stejné, je použití borosilikátového skla pro aparaturu. Také výrobní postup, který je registrován, musel zůstat beze změn.

Investiční akce však nezahrnovala jen nové výrobní zařízení, ale také rekonstrukci digestoří, stěn, podlah a kanalizace. Bohužel se během ní objevily nečekané závady, jejichž odstranění protáhlo akci na více než rok místo plánovaných tří měsíců.

Co se děje v laboratoři

Výroba začíná v aparatuře umístěné v běžné laboratoři, zatímco konečná fáze se odehrává v tzv. čistých prostorech. Ty jsou klimatizovány a pracovníci se před vstupem musí umýt a převléknout do speciálních ochranných oděvů včetně respirátoru. Důvodem je nejen zajištění kvality produktu, ale zejména ochrana okolního prostředí od kontaminace cytostatikem. Jako surovina se používá báze ELR (organická sloučenina na bázi antrachinonu), celý proces trvá přibližně dva a půl měsíce. Roční výrobní kapacita je spíše v gramech než kilogramech, přesto má velmi příznivý ekonomický efekt. Léčivá látka se dostane k velkému množství nemocných, protože léky s mitoxantronem se podávají pouze pár dnů, poté následuje měsíc pauza a dávkování je velmi nízké, pouhých 10 – 12 mg/m2 povrchu lidského těla, přičemž ten činí přibližně 1,5 – 2 m2 .

Mitoxantron kde všude pomáhá?

Hlavním odběratelem je rakouská firma EBEWE Pharma. Prodává se také do Řecka či na Ukrajinu. V současnosti probíhají přeregistrace výrobku v Jordánsku a nové registrace pro čínský trh.

DALŠÍ ZPRÁVY

Fotogalerie