Jak hospodaří v ZEAS Puclice?

11. 1. 2021

Není malý nebo velký zemědělec, je pouze dobrý nebo špatný. Přesvědčte se v novém díle "Potraviny z domoviny" a podívejte se, jak to funguje u těch dobrých.

Zajímá Vás více informací o traktoru, který pomáhá obdělávat půdu v ZEAS Puclice? Poročtěte si rozhovor s hlavním mechanizátorem Pavlem Bůžkem. 

Jak dlouho traktor T9 máte a jak často jej využíváte? Traktor T9 máme od roku 2013, kdy to pro nás byl obrovský kolos, který budil respekt nejen na silnici. Proto jsme měli problém určit, kdo si s ním troufne jezdit. Postupem času na stroji zůstal otec se synem, kteří se zde již léta střídají na směny. Traktor má po sedmi sezónách natočeno přes 12 000 motohodin, což vychází okolo 1 750 Mth/rok.

S jakými stroji pracuje a v čem tkví jeho nepostradatelnost? Traktor je agregován převážně v radličkovém stroji Simba SL 700, s kterým dochází k přípravě půdy na většině obdělávané plochy. Letos jsme za traktor pořídili diskový stroj Amazone Catros + v záběru 12 metrů, pomocí nějž se provedla většina podmítek rovnou za kombajnem. Denní výkony se u takové soupravy pohybují kolem 100 ha. Traktor při směnném provozu ročně zpracuje cca 4 000 ha v agregaci s různými nářadími. Svým výkonem nahradí téměř dvě soupravy v nižší výkonové třídě a tím ušetří nejen pracovní sílu, ale i ostatní náklady. Velký přínos má i při dusání senáží, kde svou váhou 22 tun dostatečně utáhne senáž ve žlabu.

Jakými moderními technologiemi T9 disponuje? Jedná se především o GPS navádění s automatickým otáčením na souvrati, kdy je otočení na okraji pole rychlé, přesné, plynulé a bez zbytečného zdržování. Pomocí navigačního systému si také obsluha rozvrhne trasy po poli, aby co nejvíce odpovídaly potřebám. Samozřejmostí je velký přehledný panel s důležitými hodnotami, klimatizace či vyhřívaná sedačka. U traktoru také oceňujeme možnost nahrávání map, které jsou zpracovávány na úseku RV a po aplikaci map do navigace traktoru vidí obsluha přesně, jakou plochu má obdělávat.

Jak práci s traktorem hodnotí zaměstnanec Michal Demitrov nebo jaký další moderní stroj stojí za povšimnutí? To se dozvíte na facebooku společnosti Primagra.

DALŠÍ ZPRÁVY