Den Země ve společnostech koncernu Agrofert

22. 4. 2016

Na dnešek připadá Den Země, který nám kromě jiného připomíná naši odpovědnost za okolní životní prostředí. Společnosti koncernu Agrofert proto napříč všemi obory pracují na takových projektech, které zásadně snižují energetickou náročnost výroby, pomáhají lepšímu hospodaření s vodou nebo přinášejí razantní pokles emisí.

„Vnímáme dopad naší činnosti na životní prostředí v České republice, proto se snažíme neustále hledat cesty, jak výrobu samotnou, tak i areály našich společností posunovat v oblasti energetických úspor a ohleduplnosti k okolí na co nejvyšší úroveň,“ říká Josef Mráz, výkonný ředitel koncernu Agrofert. Společnosti z oblasti chemického průmyslu, zemědělství, potravinářství ale i dopravy ročně do těchto aktivit investují stovky milionů korun. „Jdeme vždy logickou cestou. Modernizace našich výrobních areálů by měla zahrnovat také ohled na současné legislativní i morální požadavky na úsporu zdrojů. Vše se vyvíjí, takže jde vlastně o nekončící proces hledání optimálního stavu,“ dodává Mráz.

Vybrané projekty šesti společností koncernu Agrofert, zaměřené na lepší dopady výroby na životní prostředí s realizací v roce 2016:

DEZA, a.s.: realizace nové biologické čističky ČOV, která sníží energetickou spotřebu při čištění vod, ale i úroveň zatížení hlukem nebo aerosoly; realizace akumulačních nádrží pro zásobu užitkové vody pro období sucha, kdy proběhne rekonstrukce stávající nádrže a dobudování nové kapacity na objem cca 20 000 m3 vody. Toto opatření umožní překonání krátkodobých poklesů průtoku vody v řece Bečvě bez omezení výroby.

Ethanol Energy, a.s.: výstavba protihlukových stěn s cílem snížit hlukovou zátěž okolní zástavby; úspory vody pomocí snížení ztrát, spuštění ultrafiltrace a vracení vody zpět do oběhu s výsledkem poklesu odběru vody z řeky Doubravy o 50 %; snížení emisí CO2 o 10 % pomocí jeho využití v procesu snižování pH odpadní vody.

Fatra, a.s.: využití odpadního tepla ze strojního systému chlazení pro vytápění čtyř budov společnosti; výměna oken a snížení energetické náročnosti budovy č. 35; modernizace vzduchotechniky v budově č. 22 s cílem snížení energetické náročnosti.

Kostelecké uzeniny a.s.: projekty s cílem snížit energetickou náročnost výroby především využitím odpadního tepla z chlazení, zefektivněním využití vyrobeného tepla a obměnou osvětlení za LED zdroje, a to v provozech v Kostelci, Plané nad Lužnicí i v Mostě. Realizace od srpna 2015 do roku 2018, celková úspora energie ve výši 8889 GJ/rok.

Lovochemie, a.s.: projekty zaměřené především na snižování emisí na výstupu. Pomocí nových technologií a nového kotle K8 jde např. o snížení emisí SO2 na výstupu z komína z 2300 mg/Nm3 na 350 mg/Nm3, snížení emisí NOx z 650 mg/Nm3 na 250 mg/Nm3 či snížení emisí CO z 200 mg/Nm3 na 75 mg/Nm3. Vše v porovnání se stávající kotelnou.

Synthesia, a.s.: zkušební provoz nového zdroje energie, který v sobě kombinuje využití obnovitelných zdrojů energie (biomasy). Výsledkem instalace nového zdroje energie bude u škodlivin s nejvyššími ročními emisemi snížení jejich produkce o 6,7 tun tuhých znečišťujících látek, o 12,5 tun oxidu CO, snížení emisí NOx o 548 tun, snížení emisí SO2 o 1080 tun či emisí CO2 o 206 000 tun.