Chov prasat na evropské špičce

14. 5. 2023

Není to žádná nadsázka – koncernový chov prasat je nejen českou, ale evropskou špičkou. Skrývají se za tím nezměrné zkušenosti, tisíce hodin práce a důslednost. Výsledky koncernového chovu stojí na dánské genetice, protože Dánsko je uznávanou evropskou špičkou. Ale nestojí jen na ní, z Dánska byly do chovu přeneseny i některé praktiky. Přeneseny a dokonce vylepšeny, takže se v praxi naplňuje rčení, že žák překonal učitele. Všechny tři koncernové společnosti by se v Dánsku dostaly do elitní skupiny pětadvaceti procent těch nejlepších.

Welfare v praxi

Co se týká oblasti welfare prasat, snaží se Agrofert dívat do celého světa. Nemá totiž smysl vymýšlet vlastní českou cestu. Jedním z těch funkčních řešení, současně i ekonomických, je norský systém FT30. V Norsku má výborné výsledky – odstavová hmotnost selete ve 30 dnech je 11,5 kilogramu, denní přírůstky na předvýkrmu jsou 600 gramů a sele již v šedesáti dnech dosáhne na váhu 30 kilogramů. Bez jakýchkoliv antibiotik, bez kupírování ocásku, bez broušení zubů. To je pro běžné chovy něco neuvěřitelného.

Na vysvětlenou, FT30 je zkratka, která popisuje období od porodu do 30 kilogramů, Farrow to 30 kg. Je to vlastně kotec o ploše sedm metrů čtverečních, který funguje jako porodní kotec, ale využije se pro předvýkrm selat. Prasnice je v něm ustájena volně a selata zůstávají pospolu déle než při běžném, dříve využívaném typu chovu. Výhody jsou značné – prasnice je díky volnému pohybu mléčnější, selata přibírají na váze lépe a rovnoměrně a tím, že zůstávají déle spolu, jsou klidnější, neperou se a nedochází k přenosu chorob. Dalo by se říct, že je to rodinný odchov.

Česká kreativita boduje

Koncern systém FT30 na svých farmách nejen testuje, ale dokonce jej vylepšuje. V Agrofertu vyzkoušeli německé i dánské technologie a veškeré poznatky svěřili koncernovému vývoji ve Farmtecu, který na zahraničních základech staví technologii vlastní, s originálními prvky. Cílem je využít model FT30 pro dvě prasečí rodinky, jejichž selata by se potom společně přesunula na výkrm. Testy ukázaly, že takový model ještě předčí ten původní norský.

DALŠÍ ZPRÁVY