Borealis dokončil prodej své divize zpracování dusíku AGROFERTU

5. 7. 2023

V červnu 2022 obdržel Borealis AG od společnosti AGROFERT, a. s. závaznou nabídku na odkup divize zpracování dusíku, která zahrnuje výrobu hnojiv, melaminu a technických dusíkatých produktů. Tato transakce, jejíž hodnota byla stanovena na úrovni hodnoty podniku (Enterprise Value) na 810 milionů eur, byla dokončena 5. července.

Koncern AGROFERT sídlí v České republice a podniká v řadě odvětví v zemích střední Evropy. Jeho aktivity sahají od chemie přes zemědělství po potravinářskou výrobu. Koncern dosáhl v roce 2022 konsolidovaného obratu ve výši 245 miliard korun, zahrnuje více než 200 společností a zaměstnává přibližně 31 tisíc lidí. AGROFERT je také jedním z hlavních evropských výrobců dusíkatých hnojiv, s výrobními závody v Německu, České republice a na Slovensku.

Začlenění výrobních závodů Borealisu v Rakousku, Německu a Francii a také připojení jeho rozsáhlé prodejní a distribuční sítě podél toku Dunaje výborně doplní stávající možnosti AGROFERTU v poskytování služeb jeho zákazníkům napříč Evropou.

„Akvizice divize zpracování dusíku Borealis koncernem AGROFERT, který se zavázal dále dlouhodobě rozvíjet podnikání v oblasti hnojiv, je tím nejlepším přínosem pro bezpečnost dodávek v Rakousku a Evropě, stejně jako pro všechny dotčené zaměstnance,“ komentuje Thomas Gangl, CEO společnosti Borealis. „Na základě této transakce nyní vznikne silná evropská společnost, která zajistí stabilní dodávky hnojiv a v důsledku toho i plodin a potravinářských produktů pro Rakousko a Evropu. Borealis se nyní bude i nadále zaměřovat na své hlavní aktivity poskytování inovativních a udržitelných řešení v oblasti polyolefinů a základních chemikálií a na transformaci směrem k oběhovému hospodářství.“

„Výroba hnojiv je pro koncern Agrofert jedním z klíčových segmentů, jehož budoucnosti v Evropě věříme. Naší prioritou bude nyní začlenit divizi zpracování dusíku Borealis do koncernu AGROFERT, čímž naši výrobní kapacitu přibližně zdvojnásobíme a zároveň vstoupíme na nové trhy, zejména Francie, zemí Beneluxu, Bulharska a Srbska. Naším cílem z pozice strategického investora je rozvíjet stávající provozy a dále investovat do jejich modernizace a udržitelnosti, stejně jako to již řadu let děláme v České republice, v Německu a na Slovensku. Vnímáme jako svoji odpovědnost zajistit zemědělcům v zemích, kde působíme, dostatek kvalitních hnojiv. Uvědomujeme si náš dopad na životní prostředí a závazky vyplývající z požadavků na dekarbonizaci průmyslu. Jednou z našich základních hodnot je být dobrý soused všude tam, kde působíme. Vážíme si míst, kde působíme. Věříme, že tento přístup budeme schopni rozvíjet i v nových lokalitách, kde budeme podnikat, a že bude ceněný místními municipalitami a komunitami,“ říká Petr Cingr, místopředseda představenstva AGROFERT, a.s. odpovědný za segmenty Hnojiva, Paliva, Oleje a Obnovitelné zdroje.

Kontakty pro média:

  • Borealis:

Borealis Group Media Desk

Virginia Wieser, Lena Lehner, Karin Schober

Tel: +43 1 22 400 899 (Vienna, Austria)

E-mail: media@borealisgroup.com

  • AGROFERT:

Pavel Heřmanský

Responsable RP

Tel.: +420 724 706 893 (Prague, Czech Republic)

E-mail: media@agrofert.cz 

Borealis

Borealis je jedním z předních světových poskytovatelů pokročilých a udržitelných polyolefinových řešení a evropským lídrem v recyklaci polyolefinů. V Evropě jsme lídrem na trhu základních chemikálií a hnojiv. Využíváme naše odborné znalosti v oblasti polymerů a desetiletí zkušeností, abychom nabídli inovativní a cirkulární materiálová řešení s přidanou hodnotou pro klíčová odvětví, jako jsou spotřební výrobky, energetika, zdravotnictví, infrastruktura a mobilita.

Při znovuobjevování více udržitelného života stavíme na našem závazku k bezpečnosti, našich lidech, inovacích a technologiích a špičkové výkonnosti. Urychlujeme transformaci polyolefinů na cirkulární ekonomiku a rozšiřujeme naši geografickou stopu, abychom lépe sloužili našim zákazníkům po celém světě.

Borealis má hlavní sídlo ve Vídni v Rakousku, zaměstnává 7 600 lidí a podniká ve více než 120 zemích. V roce 2021 dosáhl Borealis celkových tržeb (včetně ostatních příjmů) ve výši 10 153 milionů EUR a čistého zisku 1 396 milionů EUR. OMV, mezinárodní rakouská ropná a plynárenská společnost, vlastní 75 % Borealisu, přičemž zbývajících 25 % je vlastněno holdingem Mubadala, který sídlí v Abú Dhabí. Poskytujeme služby a výrobky zákazníkům po celém světě prostřednictvím samotného Borealisu i dvou důležitých společných podniků: Borouge (společně s Abú Dhabí National Oil Company, ADNOC, se sídlem v SAE); a Baystar™ (spolu s TotalEnergies, se sídlem v USA).

www.borealisgroup.com | www.borealiseverminds.com

AGROFERT

AGROFERT je jedním z nejvýznamnějších koncernů v České republice a střední Evropě s mezinárodními aktivitami v řadě odvětví od speciální chemie přes hnojiva po zemědělství a potravinářskou výrobu. Každý den je náš úspěch tvořen téměř 31 tisíci zaměstnanci, kteří společně pracují v 15 zemích na 3 kontinentech po celém světě. Koncern AGROFERT je s konsolidovaným obratem ve výši asi 245,1 miliardy Kč jedním z největších koncernů nejen v České republice, ale i v regionu střední Evropy. Všechny naše aktivity jsou úzce propojené s regiony, ve kterých podnikáme. A v řadě těchto regionů jsou naše společnosti mezi těmi největšími a nejvýznamnějšími. Naši strategii stavíme na dlouhodobých a udržitelných vztazích s vysokou přidanou hodnotou a na hlubokém respektu k přírodnímu prostředí, jehož jsme součástí. Mateřskou společností koncernu je společnost AGROFERT, a.s., se sídlem na adrese Pyšelská 2327/2, 149 00 Praha 4, IČ: 26185610, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, spisová značka B 6626.

www.agrofert.cz