Bilance roku 2021

30. 12. 2021

Když jsem o loňském roce prohlašoval, že nebyl jednoduchý, těžko se dalo tušit, jaké zkoušky nám připraví rok letošní. Poznali jsme, že navzdory pokrokům v medicíně a rozšiřující se vakcinaci se s covidem budeme muset naučit žít. Do toho čelíme bezprecedentnímu globálnímu růstu cen energií, surovin a dalších komodit, které jsou významnými vstupy našich produkcí. Rok 2021 tak řadím mezi nejnáročnější léta Agrofertu. Rád bych proto tímto osobně poděkoval všem zaměstnancům koncernu Agrofert za jejich práci a nasazení v těchto nelehkých časech.

A zvláště musím ocenit zodpovědný přístup všech kolegů, zaměstnanců Agrofertu, nejen k vlastnímu zdraví, ale i ke zdraví ostatních spolupracovníků a našich zákazníků. Přísná hygienická opatření, která covid přinesl, možná nebyla tak razantní změnou pro kolegy v potravinářství, kde bylo dodržování nejvyšších hygienických standardů či používání ochranných pomůcek vždy pravidlem. Jsem však opravdu hrdý na to, že pracovníci napříč společnostmi koncernu Agrofert díky své zodpovědnosti a loajalitě přispěli k tomu, že i když jsme museli v některých případech přijímat opatření s cílem vykrýt zaměstnance v karanténě nebo pečující o své blízké, nikde jsme nezastavili výrobu, nikdy se nestalo, že bychom nepodojili krávy nebo nevyjeli na pole.

Ing. Zbyněk Průša, Předseda představenstva Agrofert, a. s.

SÍLA, STABILITA, JISTOTA

Vážím si toho, že se na vás mohu spolehnout. Na druhou stranu i vy se můžete opřít o koncern Agrofert, který si i letos zachoval pozici silného a stabilního zaměstnavatele. Uvědomuji si, že tato jistota představuje hodnotu, ze které nechceme slevit a děláme pro to maximum. Letos se nám to podařilo navzdory nepříznivé situaci, kterou přinesl trh energií a trhy dalších surovin, kde se zvýšily ceny vstupů i o stovky procent.

DRAHÁ ELEKTŘINA A PLYN DOPADAJÍ NA VŠECHNY

Stejně jako v domácnostech pociťujete dražší elektřinu nebo pohonné hmoty, i ve výrobách rostou jejich ceny. Nevídaný růst cen zemního plynu způsobil omezení výroby AdBlue či hnojiv v závodech SKW Stickstoffwerke Piesteritz a Duslo Šala. Potravináři se potýkají nejen s růstem cen dopravy, ale také plastových obalů a kartonů. Zvyšování prodejních cen v zemědělství sotva pokrývá rostoucí náklady. Vedle dražších vstupů však letošní rok přinesl i pozitivní příspěvek rostoucích cen i objemu prodejů některých zemědělských komodit, biopaliv či dřeva na výnosové straně. Zejména v letošním roce jsme těžili ze synergií v rámci našich aktivit v různých odvětvích a dokázali najít výdělečné příležitosti v náročné době.

INVESTUJEME DO NAŠEHO RŮSTU

Navzdory nelehké situaci je potřeba nepolevit v rozvoji. Dovolte mi zmínit alespoň některé projekty, o které můžeme opřít náš budoucí úspěch. Vůbec největší letošní investicí byla nová porcovna jatečných kuřat ve Vodňanské drůbeži v řádech stovek milionů korun. Hodinová porcovací kapacita závodu tak vzrostla ze 4500 na 7500 kuřat. Významně jsme investovali i v zemědělské prvovýrobě. Ať už šlo o rozšíření chovu mléčného skotu v DZV Nova v Petrovicích či rekonstrukci kravína ZEM v Nepolisech. V obou případech se jedná o investice v řádu nižších stovek milionů korun, které přinesou vyšší užitkovost zvířat a kvalitnější podmínky. Významnou modernizací prochází i středisko živočišné výroby v PD Okoč. Radost mám i z probíhající rozvojové investice do manipulace s kulatinou ve společnosti Wotan Forest. Portálové jeřáby letos nahradil moderní bagr na mostové konstrukci.

DRŽME SPOLU

Zodpovědnost, píle a hlavně spolupráce se nám letos osvědčily jako nejlepší zbraň na současnou situaci. Jsem dalece toho říct, že jsme porazili covid. Možná v roce 2022 dosáhneme kolektivní imunity, větší proočkovanosti a léky budou zase o něco účinnější. Naučili jsme se ale v covidu fungovat jako ještě silnější tým. Odhady ekonomů naznačují, že rok 2022 přinese jen pomalý růst ekonomiky a ceny energií a surovin zůstanou vysoko minimálně v prvním pololetí. Věřím ale, že pokud budeme táhnout všichni za jeden provaz, i tuto výzvu zvládne. A zůstávám optimistou pro závěr roku, který by mohl přinést příznivé výsledky.

Ing. Zbyněk Průša
Předseda představenstva Agrofert, a. s.

DALŠÍ ZPRÁVY