Jeden den s Petrem Komrskou, výrobním ředitelem společnosti Vodňanská drůbež

NENÍ KUŘECÍ JAKO KUŘECÍ. ČESKÉ KUŘECÍ MASO JE KVALITNÍ

Kvalitu masa pozná na první pohled. Ale jaké to vlastně je být zodpovědný za výrobu v podniku s největší produkcí kuřecího masa v Česku? Podle 38letého Petra Komrsky někdy docela hektické, ale jako zkušený manažer si dokáže poradit s každou situací.

Seznam objednávek má několik tisíc řádek, bránou podniku projedou desítky nákladních vozů denně. Podnik Vodňanská drůbež Modřice denně zpracuje 130 tisíc kuřat, za měsíc je to více než 3000 tun chlazené či mražené drůbeže a polotovarů, dále 800 tun uzenin. Přípravou na řízení takového kolosu s 500 zaměstnanci bylo pro Petra Komrsku studium oboru technologie potravin na Mendelově univerzitě. Absolvoval také postgraduální studium a je tak skutečným odborníkem na zpracování potravin. Modřický závod patří k největším a nejmodernějším u nás, pod značkou Vodňanské kuře dodává denně na trh maso či masné výrobky té nejvyšší kvality. Petr Komrska má na starosti kromě časového sledu objednávek kontrolu funkce  automatických linek, řízení lidí, koordinaci a plánování výroby, ale také uzenářskou výrobu nebo nákupy surovin.

 

 

6.00
Práce výrobního ředitele závodu Vodňanská drůbež Modřice začíná ráno na váze příjmu živé drůbeže. Po zvážení každé svozové soupravy pokračují vozy do prostor, kde vyčkají přibližně dvacet minut, aby se drůbež zklidnila.
 

 

 

 

 


 

6.30
V horkém létě transportní kontejnery profukují silné větráky, aby se kuřata nepřehřívala. Zde Petr Komrska a státní veterinární dozor pohledem zkontroluje zdravotní stav kuřat. Zdravé oko značí zdravé zvíře.
 

 

 

 

 

 

7.00
Na dalším stanovišti je nezbytné ohlídat účinnost omračovače. Pokud je nefunkční, dojde k okamžitému zastavení linky, porážet drůbež bez omráčení je zakázané.
 

 

 

 

 

 

8.00
Senzorické hodnocení produkce masné výroby předchozího dne. Jednoduše řečeno Petr Komrska ochutná, co jeho lidé den předtím vyrobili. Prémiovým výrobkem jsou Originál české párky s osmdesáti procenty kuřecího  masa.
 

 

 

 

 

 

8.30
V prostorách sloužících k napaření a škubání je třeba zkontrolovat a zajistit optimální nastavení škubačů, ale především teploty napařování na 52,5 ºC. Z těchto prostor putují kuřata zbavená peří.
 

 

 

 

 

 

9.00
V prostorách kuchárny dojde k vykuchání drůbeže. Poté se prověřuje účinnost kuchacího automatu a následně linka přemísťuje kuřata do tunelu. Za hodinu a půl jsou zchlazena z 39 °C na požadované 4 °C.
 

 

 

 

 

 

10.30
Klíčovým faktorem pro další zpracování je kontrola účinnosti chladicího zařízení. Teploměr ukazuje pod čtyři stupně, vše je tedy v pořádku.
 

 

 

 

 

 

 

11.00
Pracovníci na jedné z moderních linek provádějí drezuru, tedy zafixují nohy bez použití gumiček. Výstupem je kuře balené na tácku, ke koupi je nejen v chladicích pultech supermarketů.
 

 

 

 

 

 

11.30
Kontrolu nastavení porcovací linky provádí Petr Komrska s mistrovou výroby. Správná konfigurace je klíčová pro dosažení maximální výtěžnosti.
 

 

 

 

 

 

 

12.00
Pracoviště, kde se kontroluje to nejhodnotnější – kuřecí prsní řízky. Účinnost automatických zařízení není 100%, chyby proto napravují lidské ruce.
 

 

 

 

 

 

 

13.00
Hotovo. Zabalené prsní řízky můžou po kontrole masa, obalu a etikety k zákazníkům. V tuto chvíli prošlo kuře od nakládky cca dvaceti páry rukou a nejméně pěti automatickými okruhy.