Jeden sen s Andreou Šlajsovou, regionální poradkyní společnosti Oseva

KUKUŘICE JE TAKOVÉ MOJE TŘETÍ DÍTĚ

Andree Šlajsové, jedné z osmi regionálních obchodních zástupců Oseva a.s., začíná pracovní den u počítače čtením mailů. Poté vyráží po západních Čechách na domluvené schůzky se zákazníky – nabízí osiva a listová hnojiva podle toho, na co je právě sezóna.

„Stihnu navštívit běžně tři až pět zákazníků za den. Od jara do podzimu je moje práce pestřejší o odebírání vzorků na listové analýzy. Trávím hodně času prohlídkou porostů. Zjišťuji, co rostlinám chybí a co je potřeba jim dodat,“ líčí pětatřicetiletá rodačka ze Strakonic, která do Osevy nastoupila hned po absolvování Jihočeské zemědělské univerzity v Českých Budějovicích. Cestování za zákazníky jí vyhovuje, ačkoliv občas hrozí, že nabourá podobně jako pan doktor z filmu Vesničko má středisková. „Ne, že bych se přímo kochala krajinou, ale občas koukám kolem čeho jedu. Jak porosty na polích vypadají. Když se mi něco nezdá, neváhám, zastavím a vlezu do porostu a zkoumám třeba zaplevelení či zda rostlinám na první pohled něco nechybí,“ komentuje své zaujetí pro obor. Sama přiznává, že je spíš intuitivním obchodníkem. „Kšeft dělá obličej prodejce, kontakt a péče o zákazníky. Jde o to si s nimi vytvořit dobrý vztah. Když vědí, že držíte slovo, je to pro spolupráci lepší. Velkou roli ale hraje i cena. S muži se bavím o myslivosti, se ženami agronomkami je to o něčem jiném. Bavíme se o dětech a víc o rodinných věcech, a tak se tam občas i víc těším,“ přiznává zástupkyně. Nejraději obchoduje s kukuřicí, s jejímž prodejem začínala po škole, když ještě Oseva nebyla součástí Agrofertu. „ Na západě Čech, kde působím, je kukuřice takové moje třetí dítě. I přes velkou zahraniční konkurenci si myslím, že na česká pole patří české odrůdy kukuřice. Jsem ráda, když ji naši zemědělci pěstují,“ uzavírá Šlajsová. A její výsledky? Ve své oblasti má třeba dvacetiprocentní podíl na trhu v silážních kukuřicích. To je přes sedm tisíc jednotek – osivo na sedm tisíc hektarů.

9.00
Den začíná u počítače, vyřizuje maily a domlouvá si schůzky. Tentokrát ve vypůjčené kanceláři agronoma v Oseva Agri Chrudim v Kočí.

 

 

 

 

 

 

 

10.15
Polní dny jsou místem setkání se zákazníky - většinou jsou velmi srdečná, založená na dlouholeté spolupráci.

 

 

 

 

 

 

 

11.45
Prodejce musí znát všechny novinky na trhu. Konzultace s kolegy z koncernu se vždy hodí.

 

 

 

 

 

 

 

12.00
Počasí na Polním dnu nám nepřálo. Pole připomínalo Větrnou hůrku. Je potřeba pomoci kolegům s bouráním a naložením firemního stánku.

 

 

 

 

 

 

 

12.15
Tuček a Šlajs(ová) - s kolegou Tučkem jsou téměř filmovou dvojicí.

 

 

 

 

 

 

 

12.30
Na závěr Polního dne je potřeba pomoci s losováním tomboly.

 

 

 

 

 

 

 

 

13.00

Bez auta a telefonu to nejde. Během svých pracovních cest Andrea často sleduje kvalitu plodin na polích, často i zastaví, aby se podívala zblízka.

 

 

 

 

 

 

15.00
Po návratu zpět opět prochází došlou poštu, připravuje reporting a domlouvá si další schůzky.

 

 

 

 

 

 

 

17.00
Pro dnešek hotovo, další nabitý a úspěšný den skončil.