Odpovědi Českému rozhlasu na dotazy ohledně zaměstnávání cizinců a mezd ve společnosti Vodňanská drůbež

15. 11. 2017

Z důvodu zachování komplexní informace a nevytržení dílčích sdělení z kontextu zveřejňujeme dotazy redaktora Českého rozhlasu, pana Smatany, a odpovědi na ně.

 

Dotaz č. 1:

From: Smatana Ľubomír [mailto:lubomir.smatana@rozhlas.cz]
Sent: Monday, November 13, 2017 11:12 AM
To: media AGROFERT <media@agrofert.cz>
Cc: jan.paulu@agrofert.cz
Subject: český rozhlas

Dobrý den, pane Paulů ,

Potřeboval bych vědět, kolik cizinců ve vaší společnosti získalo zaměstnaneckou kartu. Zajímají mě především Vietnamci, ale možná jste už nabrali i jiné cizince (ad Mongolsko etc.)
Zajímá mě mechanismus. Máte na to agenturu? Nebo zprostředkovatele v cizině? Nebo vlastní náboráře?
Mnohé firmy si stěžují, že za dva roky nesehnali nikoho a jiným firmám se daří. Třeba to dělají špatně, ale jejich vysvětlení je jiné. Prý je to tím , že postupují legálně.

Děkuji

ls

S pozdravem Světu mír
 
Ľubomír Smatana  
reportér

Český rozhlas
centrum zpravodajtsví
 

Odpověď č. 1:

From: Pavlu Jan AGROFERT, a.s. [mailto:jan.pavlu@agrofert.cz]
Sent: Monday, November 13, 2017 3:52 PM
To: Smatana Ľubomír <lubomir.smatana@rozhlas.cz>
Cc: media AGROFERT <media@agrofert.cz>
Subject: RE: český rozhlas

Dobré odpoledne, pane Smatano,
stejně jako mnoho dalších výrobních podniků v ČR se i obchodní společnosti koncernu AGROFERT potýkají s nedostatkem pracovních sil. Z uvedeného důvodu spolupracují s pobočkami Úřadu práce ČR. Vzhledem k tomu, že není možné prostřednictvím Úřadu práce získat pracovní síly, musí některá pracovní místa obsazovat zahraničními pracovníky, a to buď formou spolupráce s pracovními agenturami, nebo prostřednictvím speciálních vládních projektů určených zájemcům mimo EU. Celkově prostřednictvím vládních projektů zaměstnávají obchodní společnosti patřící do koncernu několik desítek cizinců. Pro informaci uvádíme, že společnosti koncernu AGROFERT v ČR zaměstnávají celkem téměř 25 tisíc pracovníků - občanů ČR.
Skutečností je, že po zapojení do systému Visapoint se nám podařilo jeho prostřednictvím získat pouze minimum pracovníků ze třetích zemí, a to po dlouhém, skoro ročním úsilí. Ostatní cizinci zaměstnaní v některých obchodních společnostech koncernu AGROFERT jsou ti, kteří v České republice již byli a v ČR pobývají dlouhodobě.
Při zaměstnávání zahraničních pracovníků všechny obchodní společnosti koncernu AGROFERT dodržují platnou legislativu a veškeré zákonné požadavky.
Zda dodržování legislativy a postup podle státem nastavených pravidel jsou problematické, nedovedeme posoudit.

Přeji Vám pěkný zbytek dne!

S přátelským pozdravem

Jan Pavlů

divize komunikace
AGROFERT, a.s.
Pyšelská 2327/2
Chodov, 149 00  Praha 4

Dotaz č. 2:

From: Smatana Ľubomír [mailto:lubomir.smatana@rozhlas.cz]
Sent: Tuesday, November 14, 2017 9:58 AM
To: Pavlu Jan AGROFERT, a.s. <jan.pavlu@agrofert.cz>
Subject: RE: český rozhlas

Dobrý den, pane Pavlů,

děkuji za odpověď. Rád bych si vaše vyjádření i nahrál, abych to měl ve zvuku.  Budete mít na to čas?

A mohl byste prosím upřesnit počet cizinců se zaměstnaneckou kartou- desítky je dost neurčité. Podle mých neoficiálních informací by to měly být stovky lidí se zaměstnaneckou kartou.  Zkuste to prosím upřesnit. Třeba mě konkurenti jenom lakují.

Ještě mě také zajímá, což jsme se zapomněl zeptat, jaká je průměrná mzda zahraničních pracovníků se zaměstnaneckou kartou. Našel jsem vaše stanovisko k reportáží S.Uhlové, kde píšete Průměrná mzda ve Vodňanské drůbeži dosahuje 26 827 korun (bez manažerských pozic), což je o téměř 1300 Kč více, než činila průměrná hrubá měsíční mzda v Jihočeském kraji.

Týká se to i cizinců se zaměstnaneckými kartami?

Děkuji

ls

Odpověď č. 2:

Dobrý den, pane Smatano,

děkujeme za doplňující dotazy, ale informace, které jsme Vám poskytli, považujeme za dostatečné. Jedná o citlivé informace, které poskytujeme pouze orgánům státní správy. Podotýkáme, že na některé z požadovaných informací nepřímo dopadá zákon o ochraně osobních údajů a nakládání s nimi. Z tohoto důvodu tyto údaje nemůžeme a nebudeme poskytovat.
Co se týká mzdy ve společnosti Vodňanská drůbež, tak k reportáži paní Uhlové jsme se již dříve vyjádřili, jak sám píšete. V tomto vyjádření je mj. uvedeno, že pro všechny zaměstnance naší obchodní společnosti platí stejné podmínky. Celé stanovisko k reportáži paní Uhlové najdete zde: https://www.agrofert.cz/ocemmediamlci/detail-vysvetleni/stanovisko-k-clankum-a-reportazi-sasi-uhlove-cs.

Odpovědi Vám, s dovolením, zasíláme takto písemnou cestou a společně s Vašimi dotazy je zveřejníme.

Přeji Vám pěkný den!

S přátelským pozdravem

Jan Pavlů

divize komunikace

AGROFERT, a.s.
Pyšelská 2327/2
Chodov, 149 00  Praha 4