Film Selský rozum se měl věnovat českému zemědělství. Nakonec „bojuje“ proti AGROFERTu

20. 9. 2017

V dubnu 2017 se na koncern AGROFERT obrátil spoluautor snímku Selský rozum pan Vít Janeček. A to s tím, že by rád požádal o rozhovor pro (citujeme) „dokumentární film o českém zemědělství po roce 1989, který připravujeme s Českou televizí.“ Celý mail pana Janečka najdete níže.
Co z jeho záměru nakonec vzešlo je dnes všem zjevné: film se nevěnuje českému zemědělství, ale je zaměřen výhradně proti podnikání koncernu AGROFERT a proti bývalému akcionáři AGROFERTu, panu Andreji Babišovi. Samotná spoluautorka snímku Zuzana Piussi v rozhovoru pro portál info.cz uvedla, že smyslem snímku bylo ovlivnit volby. To je však zcela v rozporu s tím, co pan Janeček deklaroval v popisu filmu.
Autoři se nyní pozastavují nad tím, proč Česká televize neodvysílala snímek Selský rozum? Zatím však zůstalo nevyřčenou otázkou, zda Česká televize také neměla pocit, že spolufinancuje film o českém zemědělství, ale autoři jí předali snímek výhradně zaměřený proti AGROFERTu a panu Andreji Babišovi, jehož cílem je ovlivnit parlamentní volby. Hledání důvodu, proč snímek není na obrazovkách, tak může být velmi prostý – autoři filmu prostě mohli použít peníze na jiný účel, než ke kterému se smluvně zavázali. Nemohou se pak divit, že se film nevysílá.

Koncern AGROFERT se natáčení nezúčastnil z důvodu, že dosavadní tvorba Víta Janečka nevzbuzovala záruku, že půjde o seriózní natáčení. Tato předtucha se bohužel naplnila. Česká televize však takové „štěstí“ asi neměla.