Ve Fatře propojí studenti teorii s praxí

7. 9. 2020

Starší zaměstnanci se hůře učí novým věcem a mají nedostatečné či zastaralé vzdělání, mladým pro změnu chybí praxe, svědomitost a pracovní disciplína či manuální prací opovrhují jako něčím podřadným. Jisté však je, že podniky pro zachování svého chodu nutně potřebují především příslušníky nastupující generace. Stále více firem proto spoléhá na hlubší spolupráci s odbornými školami a své budoucí zaměstnance si samo vychovává. Některé to dělají už mnoho desítek let. 

Přestože se na výkonu české ekonomiky víc a víc podílí sektor služeb, význam průmyslu je nadále velmi silný. V řadě měst se práce v místní továrně či podniku dědí z otce na syna a nabývá vážnosti do té míry, že si všichni uvědomují prestiž dané firmy, ale zároveň potenciální obrovské problémy pro celý mikroregion a stovky rodin zaměstnanců v případě, kdy by podnik ukončil výrobu nebo přímo zkrachoval.

Jak zapojení mladých funguje ve Fatře? 

Společnost Fatra Napajedla, která patří mezi významné světové zpracovatele plastů, spolupracuje formou odborných praxí hned se čtveřicí odborných škol obdobného zaměření ze Zlína, z Kroměříže, Uherského Hradiště a Otrokovic.

"Praxe probíhá v týdenních intervalech," říká personální ředitel Fatry David Čuda. "Pondělní dopoledne patří teoretické části výuky. Další dny se studentům věnují instruktoři ve výrobních střediscích a laboratořích. Učni si tak mohou vyzkoušet práci s granulátem, u lisované podlahoviny, ve svařovně izolačních fólií, u svařovaných výrobků - hraček a pláštěnek - a u vytlačovaných profilů.

Studenti mají status učně na praxi. Pokud se student rozhodne po absolvování studia nastoupit do Fatry, stává se firemním žákem a k odměně za produktivní práci má ještě stipendium," dodává Čuda.

"Studenti se snaží, v rámci odborných praxí propojují teorii s praxí," přidává zkušenosti z Fatry Napajedla David Čuda. "Instruktoři odborného výcviku žáky dlouhodobě hodnotí kladně. Velkou nevýhodou systému je ovšem jejich věk - nemohou vyzkoušet práci u všech linek, některé jsou zařazeny v riziku."

Zdroj: Reflex, 27.08.2020, rubrika: Extra - Sonda - Komerční příloha, strana: 12, autor: JIŘÍ ŠTEFEK

Fotogalerie