Řezničina je tradiční řemeslo často děděné po celé generace

25. 10. 2023

Jak vznikají produkty, které mají lidé rádi? Na českých polích vypěstované plodiny jsou základem krmiva pro zvířata, která na welfare farmách mají veškerou potřebnou péči. A na konci jsou masokombináty, které udržují poctivé řemeslo i tradiční receptury. Díky nim jsou stále na pultech produkty tradičních masných výrob, které si lidé zamilovali.

A masná výroba, to je především tradiční řeznické řemeslo. V případě těch nejlepších je to spíš umění. Často děděné z otce na syna, po celé generace. Vždyť prvními řezníky v našich zemích byli již pohanští kněží. Masné výroby Agrofert se bez těch nejlepších řezníků neobejdou. Měsíc co měsíc je jejich úkolem připravit na osm tisíc tun uzenin a více než třináct tisíc tun masa.

Porážka mýtů zbavená

Ještě než se ale maso dostane ke zpracování, musí přijít zvíře na porážku. Což je často diskutované a ještě častěji mytizované téma. Ale kdo kdy vůbec moderní porážku viděl? Průvodcem je nám ředitel závodů masa Jaroslav Janoušek: „Před porážkou jsou zvířata ustájena, aby se zbavila stresu, což je naprosto zásadní pro následnou kvalitu masa. Jednotlivé kusy se před vstupem do omračovacího boxu sprchují. V boxu jsou umístěna zrcadla, která dávají zvířatům pocit větší skupiny, a tím je také uklidňují. Prasata jsou pak omráčena pomocí CO2 a následně vykrvena, což je dnes nejmodernější a nejhumánnější způsob porážení.“

Chvála řeznického řemesla

Zní to jako mantra, ale je to jen realita – kvalita je na prvním místě. Každý kus masa má proto svou identitu ukrytou v čipu. Ten se načte a z tiskárny vyjedou etikety pro jednotlivý díl masa. Technologie vládnou i v masokombinátech. Ale nejdůležitější je přece jen mít sehraný a kvalitní personál. Dobrých řezníků nikde nestojí zástupy. Řeznický orchestr diriguje mistr. On řídí provoz, plánuje porážku, určuje, co se s kterým masem stane. Až na drobné výjimky je to maso z českých chovů. Protože české maso, to je kvalita.

Parťákem mistrovi jsou předáci, kteří vedou směnu. Za nimi je sehraná parta řezníků, chlapů, kteří to s noži umějí a nevadí jim ani chlad, ani fyzicky náročná práce. A najdou se mezi nimi překvapivě i řeznice a ve výkonu a v kvalitě si s chlapy nezadají. A že to není legrace. Bourá se na části. Kotoučová pila rozbourá půlku na kýtu, bok s pečení a malý předek, kde jsou krkovice a plec. Ty kusy pak jedou na bourací pásy. Na jednom pracuje v týmech třeba až šestnáct řezníků. Pásy jsou dva na úpravu kýty, jeden na malý předek a poslední na bok s pečení. Tam se o ně postarají řezníci a odblaňovači. Za hodinu zvládnou čtyři stovky půlek, s kostí i bez kosti, různé úpravy. Výsek, ale také plátky, nudličky, kostičky...

DALŠÍ ZPRÁVY